Wybór uchwytów meblowych sprawia wiele problemów. Aby w pełni wykorzystać potencjał akcesoriów meblowych, powinniśmy połączyć estetyczny wygląd oraz funkcjonalność, bo tylko wówczas uchwyty meblowe będą stanowiły spójny element mebli i całej aranżacji wnętrza oraz zapewnią wygodę użytkowania. Jak dobrać uchwyty do różnego rodzaju mebli? Podpowiadamy.

 

Rodzaje uchwytów meblowych

Uchwyty meblowe to bardzo ważny element mebli kuchennych, łazienkowych, pokojowych i biurowych. Dzięki nim możemy w wygodny sposób korzystać z szafek i szuflad, a także nadać elementom wyposażenia wnętrz ciekawy wygląd, który będzie współgrał z całością aranżacji. Do wyboru mamy różne typy uchwytów meblowych, do których zaliczamy m.in.:

  • uchwyty krawędziowe,
  • uchwyty relingowe,
  • uchwyty podłużne,
  • uchwyty wpuszczane,
  • uchwyty muszlowe,
  • gałki.

Dobór odpowiedniego rozwiązania musi uwzględniać przede wszystkim stylistykę mebli, z którą uchwyty meblowe powinny współgrać pod względem wyglądu, tworząc spójną całość. Bardzo ważna jest również funkcjonalność uchwytów meblowych, bo otwieranie szafek i szuflad nie powinno sprawiać problemów.

 

Dobór uchwytów meblowych do stylistyki mebli

Meble są jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz, dlatego podczas wyboru uchwytów meblowych powinniśmy wziąć pod uwagę ich wygląd. Nieco inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku mebli stylizowanych lub antyków, minimalistycznej zabudowy meblowej oraz mebli w stylu klasycznym lub rustykalnym.

Minimalistyczne uchwyty meblowe doskonale komponują się z meblami utrzymanymi w podobnej stylistyce, stanowiąc ich subtelne dopełnienie. Uchwyty meblowe, które montowane są na krawędziach szafek i szuflad, dodatkowo podkreślają linearność zabudowy meblowej i nie zaburzają prostej formy mebli.

Gałki, uchwyty podłużne, uchwyty relingowe oraz uchwyty wpuszczane wymagają wykonania otworów we frontach szafek i szuflad. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość, formę, a także rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Zaletą tego rodzaju uchwytów jest możliwość ich dopasowania do stylistyki mebli pod względem wielu parametrów, jednak mają one także wiele wad, do których zaliczamy np. podatność na uszkodzenia związane z intensywnym użytkowaniem.

Piękny wygląd uchwytów meblowych musi iść w parze z trwałością i wygodą użytkowania. Nie mniej ważny jest sposób montażu uchwytów, który powinien ułatwiać utrzymanie frontów meblowych w idealnej czystości, ograniczając powstawanie plam i śladów palców. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się uchwyty krawędziowe, dzięki którym możemy oszczędzić sporo cennego czasu, unikając konieczności codziennego mycia frontów mebli.

 

Uchwyty meblowe jako dekoracja mebli

Uchwyty meblowe to nie tylko praktyczny element mebli, ale także detal, który znacząco wpływa na ich wygląd. Kształt, kolor oraz wielkość uchwytów meblowych muszą zostać dopasowane do wyglądu frontów meblowych, a także stylistyki wnętrza. Warto zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy elementami dekoracyjnymi i frontami meblowymi, które nie powinny zostać przytłoczone przez zbyt duże lub bardzo efektowne akcesoria meblowe.

Uchwyty meblowe możemy porównać do biżuterii – zdobią one meble, jednak nie powinny dominować, zaburzając harmonię pomiędzy poszczególnymi elementami aranżacji wnętrza. Warto kierować się zasadą doboru uchwytów meblowych pod względem wielkości frontów, a także ewentualnych mankamentów przestrzeni, które musimy zamaskować.

 

Podsumowanie

Wybór uchwytów meblowych powinien uwzględniać zarówno ich wygląd, jak i funkcjonalność. Zanim dokonamy zakupu, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie elementy aranżacji wnętrza, bo uchwyty powinny tworzyć z nimi spójną całość. Co więcej, uchwyty meblowe powinny zapewniać komfort i wygodę korzystania z szafek i szuflad. Świetnym rozwiązaniem do minimalistycznych wnętrz są aluminiowe uchwyty krawędziowe, które sprawdzają się w przypadku zabudowy kuchennej, łazienkowej oraz mebli pokojowych i biurowych, gwarantując wygodę ich użytkowania, a także podkreślając prostą formę elementów wyposażenia.